نقش بسیج در دفاع مقدس

امام علي ابن ابيطالب (ع): ما غزي قوم في عقر دار هم الا ذلوا

در قرن بيستم كه بشريت در اوج انحطاط اخلاقي و غفلت از خدا و كم بهره از مواهب معنويت است و هر روز با تزوير و ترفندي او را به سوي غير توحيد بيشتر از گذشته سوق داده و مي دهند. نهضت اسلامي در ايران به رهبري فقيه عاليقدر و نايب امام زمان (عج) حضرت امام (ره) كه گرفته از اسلام ناب محمدي (ص) هست با حضور و خواست قلبي مردم موجب سقوط رژيم 2500 ساله سفاك شاهنشاهي شد و حاكميت اسلام جايگزين آن گرديد و امام راحل فرمودندجمهوري اسلامي نه يك كلمه كم نه يك كلمه زياد» و اين تاكيد بر جاري شدن همان سيره نبوي و علوي است كه بايد استمرار پيدا كند.

دشمنان اسلام از صدر اسلام تاكنون با ايجاد رخنه در صفوف مسلمين و با تزوير تطميع و تهديد سعي وافر داشته و دارند كه صفوف بنيان مرصوص امت اسلام را متزلزل يا در آن شكاف ايجاد كنند كه گاهي با شبهه و ابهام واهي در عقايد ديني گاهي با قديمي دانستن مكتب گاهي با سلاح نوگرايي و تجدد و علوم تجربي و دستاوردهاي آن, گاهي با بحثهاي عقلي و كلامي و روشنفكر مابانه, گاهي با طرح مسائل اقتصادي و سياسي و نهايتا تهديدات متنوع نظامي و بحرانهاي امنيتي در داخل و خارج از مرزها متوسل و اقدام مي نمايند.


آنچه كه بسيج نقش اساسي و حياتي در حكومت براي مردم و نظام و رهبري بايد داشته باشد عبارت از آماده سازي اقشار مردم براي دفاع كارآمد و همه جانبه در مقابل تهديداتي كه به آنها اشاره شد خصوصا تهديدات فرهنگي و سياسي امنيتي و دفاعي است.


1-بسيج همان تفكر ناب دفاعي اسلامي است كه نص صريح آيه شريفه « و اعدوالهم ماستطعتم من قوه وترهبون...» به آن اشاره و بشارت دارد كه در صدر اسلام هم توسط نبي مكرم اسلام (ص) وهم امام علي (ع) با حضور مردم شكل مي گرفت و با كمك بسيج عمومي بود كه لشكرها آماده به فرمان و پشت سر پيامبر يا امام معصوم به جهاد و جنگ مي رفتند و آن فتوحات و نصرها را براي اسلام به ارمغان مي آورد. نشر اسلام و حاكميت حكومت نبوي و علوي با همين بسيج مردمي كه عمدتا در مساجد فراخوني مي شدند شكل واقعي پيدا مي كرد. بسيجيان صدر اسلام از همان مكانهاي مقدس آماده براي جها د في سبيل الله مي شدند يعني در مسجد ثبت نام مي كردند در مسجد سازماندهي مي شدند و براي آنان فرمانده تعيين مي شد. آموزش مي ديدند و سپس تجهيز و به جبهه هاي نور عليه ظلمت اعزام مي شدند و مردم آنها را با دعاي خير و در آغوش گرم و پر محبت خويش بدرقه مي كردند همانند همين حركتي كه ما بعد از 1400 سال در دوران دفاع مقدس خودمان به كرات در ايران اسلامي شاهد بوديم.
2-بسيج مولود انقلاب اسلامي است كه در آذر 1358 همزمان با لشكر كشي شيطان بزرگ آمريكا به خليج فارس به دست امام امت تاسيس شد. استمرار بسيج و ثمرات اين فرمان الهي و تاريخي بي شك ا ز معجزات امام و انقلاب است و آثار اين معجزات (يعني بسيج) را درهشت سال دفاع مقدس بايد به طور عميق تر و اساسي ارزيابي وجستجو نمود تا نسل فعلي آينده بهتراز گذشته از بسيج اين شجره طيبه شناخت داشته و بهره ببرد تا به غفلت يا تغافل از آن نيفتند

3-نقش بسيج مردمي در دفاع مقدس در ابعاد مختلف حايز اهميت و سر نوشت ساز بود ازجمله در تامين نيروي انساني براي اجراي عملياتهاي آفندي و پدافندي – نقش بسيج در جمع آوري بخش عمده ا ي از پشتيبانيهاي امكاناتي مردمي به رزمندگان اسلام و همچنين نقش مهم بسيج هم زمان در مسائل امنيتي شهرها و تهييج مردم شريف در پشتيبانيهاي معنوي از جبهه ها و رزمندگان, ايامي را به ياد آورديد كه دشمن زبون و وحشي مردم بي دفاع درشهرها را بمباران مي كرد. يا ايامي را به ياد آوريد كه معراج خانه ها مملو از پيكر كبوتران خونين بال عاشورايي بود و مردم صبور با تحمل بمبارانهاي وحشيانه دشمن, استقبالي حيرت برانگيز ديگر رااز اعزام فرزندان بسيجي خود به همان جبهه هاي جهاد و شهادت به نمايش مي گذاشتند.
حقيقتا انسان متحير اين صحنه هاي بي بديل مي گشت. اينها همه ا زمعجزات انقلاب اسلامي محسوب مي شوند و ناشي ا زتفكر ديني و ايمان مذهبي مردم بود كه با اشاره امام (ره) تحقق يافتند در آن برهه بسيج در وسط ميدان و ميدان دار و هدايت گر اين حركت توفنده و عظيم مردمي بود بر اين اساس است كه بايد بسيج و بسيجي در وسط ميدان مبارزه بماند تا ارزشها زنده بماند. لذا دوران دفاع مقدس گوياي بخش مهمي از نقش بسيج درهدايت و مقاومت مردمي بوده است.

4-- يكي ازمقوله هاي مهم دفاع از نظام اسلامي راه اندازي اطلاعات 36 ميليوني و خبر رساني است كه بسيج با توجه به ساختار فراگير سازماني و كميت بالاي نيروي انساني مفيدترين و كارآمد ترين و پركار ترين تشكيلات خبر رساني و امنيتي مردمي را در اقصي نقاط كشور ايجاد نمايد آن هم با صرف كمترين هزينه ها و استفاده نكردن ا ز سيستم هاي پيچيده اطلاعاتي, از آن مهم تر به بهترين شكل ممكن بسيج مي تواندمردم را د رشبكه هاي اطلاعاتي مردمي كه بسيار روان و ساده هم هستند سازمان دهد و آنان را مستقيم بعد از آموزش مختصر در خبر رساني مسووليت دهد. و در حال حاضر از بسيج در اين وظيفه بسيار ناقص و كم بهره برداري مي شود. لذا موضوع بايد مورد بررسي و تجديد نظر جدي قرار گيرد و هم ضابطه مند شود.

ان شاالله مجموعه سپاه به كمك قواي سه گانه و با محوريت نيروي مقاومت بسيج بتواند فرمان تاريخي امام راحل و مقام معظم رهبري را كه همانا تحقق ارتش بيست ميليوني است طراحي و با پشتيباني ا زنيروي مقاومت خصوصا رده هاي صفي آن به ويژه حوزه و پايگاه هاي مقاومت را د رجهت اين تحقق بديهي و مقدس ياري نمايد.

در پایان بیان شیوا و پرمغز مقام معظم رهبری که فرمودند: بسيج عبارت است از مجموعه‌اي كه در آنها پاك ترين انسانها، فداكارترين و آماده به كارترين جوانان كشور، در راه اهداف عالي اين ملت و براي كمال رساندن و به خوشبختي رساندن اين كشور جمع شده اند. ... مجموعه‌اي كه دشمن را بيمناك و دوستان را اميدوار و خاطرجمع مي كند.( از بيانات مقام معظم رهبري در جمع بسيجيان به مناسبت هفته بسيج 5/9/76 (

منابع:

صحیفه امام خمینی ره))

-http://basij-emamali.blogfa.com

www.goonagoon.org

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۹ساعت 16:19  توسط منتظر  |